Om store børn, fest og banko

Årh det har været en hektisk weekend – fyldt med fest og hyggeligheder, men med en masse planlægning og forberedelse også.

Mit fabelagtige ældstebarn fyldte hele 15 år lørdag, og da hun ikke er blevet konfirmeret, eller noget der mindede om, fik hun lov til at holde en større fest end vi plejer.

Det er kun et øjeblik siden at hun var så lille som på pasbilledet her, og næsten lige så kort tid siden at hun kom til verden, hjemme i sofaen.

Den historie kan iøvrigt læses HER
dsc_0106

Da vi ikke havde plads til både nærmeste familie og bedsteveninderne med familier hjemme, lånte vi lokaler på børnenes hyggelige skole. Så blev pladsen pludselig rigelig, og vi sagde ja til at hun også måtte invitere alle pigerne fra klassen. Vi endte derfor med at være hele 35 mennesker, til kagebord og aftensmad.

Fødselaren stod selv for borddækning, sammen med en veninde, og det blev betagende flot, med håndmalet mønster på dugene, granranker og skiver af træ med lys på. Jeg fatter ikke hvor det barn får sin æstetiske sans fra – det er ikke fra sine forældre, som synes vi er dygtige hvis bare vi stabler vores rod i pæne bunker.

Hendes mellemsøstre, far og jeg lavede al maden, mens mindstebarnet var fredet pga lidt feber. Ninjaman og næstyngste søster fandt endda tid til at håndtegne to kæmpeplakater, der skulle bruges til gæstebog. Vi havde fundet noget der mindede om på Pinterest, som hendes far tegnede af, mens søsteren improviserede mere. De kom til at se sådan her ud:
img_0587
img_0588

Ideen var, at hver gæst skrev et godt råd til hende. Ovenstående er mine visdomsord.

Det var en stor succes med den slags plakater, og hun blev rigtigt glad for dem.img_0589

Festen fortsatte til langt ud på natten, og vi var zombieagtigt trætte da vi dagen efter ryddede op. Mit hoved var også rødvinstungt, og måske var det derfor at jeg endte med at sige ja til mellempigernes drøm om at tage med til bankospil, på en skole i nærheden.

Vi har aldrig prøvet banko før, men det var lidt af en oplevelse!
img_20161204_135850

Nisseband, æbleskiver og mine to piger der brød fnisende sammen, hver gang opråbene sagde “niner-fyrre” og “niner-tredive”.

Som de bankoanalfabeter vi er, vidste vi ikke at man selv skal have egne bankobrikker med. Heldigvis findes der som regel rosiner i bunden af en rodet mor-taske.

De profesionelle bankospilleres smil stivnede lidt over vores rosinhelligbrøde – men jeg anede alligevel et snert af respekt da vi, efter fire lange timer, slæbte væk med både chokoladeæsker og en gavekurv.

dsc_0117

Efter en weekend med så meget knald på, er det næsten afslappende at være på arbejde igen.

Og selv hvis jeg ikke syntes det, kan jeg varme mig, ved tanken om hvor superglad min store pige blev for sin fest – og hvor sej jeg er, at jeg har kunnet holde et barn i live i hele 15 år nu.

 

(Visited 144 times, 1 visits today)

10 thoughts on “Om store børn, fest og banko

  1. Femten år?! Det er jo totalt crazy!… Tænk, at den dag kommer… Stort tillykke med hende ❤️
    Mht. de dersens rosiner: Det er jo ufatteligt, hvad der gemmer sig i sådan et taskedyb, der har været udsat for tørretumblereffekten (round and round we go). Når jeg finder sådan nogle i min taske, har de forlængst overskredet sidste salgsdato, og er lige til et middelalderarrangement.

  2. You’re simply the best, better than all the rest
    Ja tillykke jeg ved ikke, hvorfor den sang begyndte at lyde i mit hoved, men det gjorde den. TILLYKKE
    Og lige pludselig før man aner det, er hun blevet 44 år.
    Min yngste spurgte mig, hvordan det føltes at få en datter, der blev 34, kunne så nonchalant svare, noget bedre end een, der bliver 44.

  3. Læste simpelthen; Om store børn, fest og banko – som; Om store børn, fest og narko og tænkte friskt nok! 🙂 Tillykke med hende …

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *