Jeg har ligget herhjemme i fire uger og gloet, efter fodoperation. De første dage var jeg så groggy at jeg kun kunne høre lydbøger, men siden har jeg fået taget revanche og både læst en masse, samt læst med de fleste af mine døtre på skift. Derfor føler jeg mig godt klædt på til at anbefale firkantede julegaver, til hvem I nu måtte være på gaver med i år.
Links er affiliate, indlæg er ikke sponsoreret
Bogen til din ni årige niece
Stinestregens fabelagtige Myntes dagbog købte min ni årige selv på bogforum, og hendes jævnaldrende kusine får en magen til i julegave. Sjældent har jeg hørt det barn fnise så meget, som mens hun har læst den højt for mig! Simpelthen de fedeste små tegninger, og en historie der går rent ind hos målgruppen piger 9-12 år.
5/5 stjerner her fra, og en julegave der vil vække glæde hos læseglade børn med humor.
Bogen til din 11 årige nevø
“Amulet” er en serie på ni bøger – foreløbigt er de to første udkommet på dansk. Det er en graphic novel, med de flotteste, dramatiske illustrationer, der kan lokke selv børn der ikke læser godt til at læse. Børnene Emily og Navin mister deres far i en ulykke i starten af bogen – det er sørgeligt og dramatisk, og var lige ved at få min ni årige medlæser skræmt væk – men hun holdt heldigvis fast. Børnene flytter til et øde hus med deres mor, der bortføres til en fantasiverden af et monster, og de må rejse efter hende. Det er en vild bog, med en dragende, rørende, spændende historie, der virkeligt holder en fanget. Jeg tænker målgruppen er ret bred – både min ni årige og min 13 årige kunne lide den – og så er den rigtigt god til børn der har brug for en rigtigt spændende bog, før de gider læse.
5/5 stjerner herfra også
Bogen til din musikglade onkel
Jeg har egentlig ikke det store forhold til Elton John, men mens jeg lå og havde ondt, hørte jeg denne på lydbog. Den oplæst af skuespilleren der spiller Elton John i filmen, og det giver den lige et ekstra touch, men uanset hvordan man læser den, så er det en vanvittigt fascinerende bog! Og sjov!
Han er simpelthen den mest fascinerende blanding af totalt diva og usikkert, sårbart menneske, og han fortæller sin historie med saft og kraft, namedropping og sladder, pralen og selvhad, ærlighed og selvironi. Jeg forstår ikke at filmen om ham blev så relativt tam, når grundmaterialet er så fascinerende.
4/5 stjerner og en varm anbefaling til alle der kan lide Elton John bare en lillebitte smule – efter endt læsning kan man lide ham meget!
Bogen til din læsevante søster, der er svær at imponere med bøger:
Jeg plejer ikke at anmelde Marens bøger, da jeg tænker flere af Jer ved hun er min ven, og det derfor virker kunstigt. Men efter at have læst hele min stash af nye bøger igennem, manglede jeg desperat noget og hev “En lykkelig slutning” ned fra hylden. Igen. Det er seks uger siden jeg læste den sidst, jeg har både hørt om den undervejs i skriveprocessen, og læst halvfærdigt manus – alligevel endte jeg med at blive så opslugt af den endnu engang, at jeg læste den på en dag.
Det er en absolut fremragende bog! Fascinerende, humoristisk, morbid og bizar, og med en historie man med garanti aldrig har læst magen til før. Fortælleren, Nicolas, er en ensom mand med en hemmelig brist: han tænder seksuelt på døde, og vil ikke give efter for driften, som han skammer sig over. Gennem ham oprulles hele slægtens historie, hvor alle har været bedemænd og har haft mere eller mindre mystiske tilbøjeligheder. Elegant flettes spændende fakta ind om hvordan døden, overtro og begravelser er blevet håndteret gennem historien, og et solidt billede af København gennem de sidste 150 år bygges levende op.
5/5 stjerner, og en oplagt gaveidé til alle der holder af en virkeligt god historie. Jeg har allerede købt to styk til julegaver!
Bogen til din kloge kusine:
Hanya Yanagiharas bog “Et lille liv” var jeg meget vild med, og mine forventninger til “Folket i træerne” var derfor tårnhøje. De blev til dels indfriet, men jeg syntes at bogens opbygning – den er skrevet som om hovedpersonen har beskrevet sine oplevelser og hans assistent har samlet det og tilføjet et væld af fodnoter – forstyrrede min læsning. Meget af tiden følte jeg at jeg læste en lang artikel i et National Geographic.
Historien er ellers virkeligt spændende, og både væmmelig og fascinerende. Hovedpersonen, Norton Perina, tager på en ekspedition til mikronesien, i søgen efter en stamme med folk der bliver utroligt gamle, ved at spise noget særligt skildpaddekød. Han er baseret på en virkelig person, nobelpristageren Dr. Daniel Carleton Gajdusek, der som bogens Perina, også bliver anklaget for seksuelt misbrug af de utroligt mange børn han adopterer med sig hjem, men meget af det videnskabelige og antropologiske er ren fiktion – omend utroligt overbevisende bygget op. Det er en grum historie, med en usympatisk hovedperson, men mange spændende forklaringer, og kan man leve med måden den er bygget op, er historien interessant. Jeg har lånt den ud til en klog veninde, der var helt på røven over hvor god hun syntes den var – selv giver jeg den dog kun 3/5 stjerner.
Bogen til din bror, der arbejder med mennesker og helst læser faglitteratur:
“Ro – mindfullness for børn og unge” er en gennemarbejdet og brugbar bog, med fakta om stress, opmærksomhed, nærvær og ro, og hele 75 gode øvelser i mindfullness man kan lave med egne børn eller børn i en gruppe. Den er godt opbygget og skrevet, og jeg har brugt den herhjemme med mine egne stressede teenagepiger, der synes øvelserne har været både hyggelige og afslappende.
4/5 stjerner
Jeg tænker, at jeg skal prøve at præsentere “Amulet” for min “lige-straks-10-årige” yngstemand. Han kan næsten ikke forestille sig at læse andet end Wimpy Kid (kan også anbefales til dine) og til nød “Mugge og Vejfesten”. Jeg fornemmer en forkærlighed for de ironiske og lidt gakkede bøger. Men måske vil han blive grebet af historien i “Amulet”. I skolen skal de altid have en frilæsningsbog, men hvis det er en Graphic Nobel, går det nok ikke. De skal læse bøger med regulær tekst; skønlitterære, sagde læreren, men jeg tror, at fagbøger er godkendt; og tegneserie gælder ikke (Han måtte pænt finde noget andet, den dag, jeg havde giver ham et Anders And Classic-blad med).
Til ham i gave har jeg købt en spin-off bog, hvor det er Wimpy Kids bedste ven, Rodney, der har ordet.
Prøv! Jeg synes de rammer målgruppen rigtigt godt! Forstår ikke at han ikke må læse Anders and i skolen som supplement – det er da stadig læsning, og hvis der skal billeder til at motivere læseglæde er det vel fint.
Bare han også læser andre genrer på andre tidspunkter.
Wimpy kid hen vi ikke læst endnu, men vi har læst nogle der kinderne om.
“Et træhus i 13 etager” tror jeg også din dreng vil kunne lide. “Hundemand” bøgerne har min mindste været SÅ glad for, og genlæser jævnligt. Mange tegninger, meget gakket.
Glædelig 16.december og god bedring med foden 🙂
Dejlige bøger du anbefaler, den er to som jeg vil have fat i:
Marens og mindfulness.
Tak for inspirationen og håber du kommer dig til julen 🙂
Jeg har købt Myntes Dagbog til min slet-ikke-læsende 11 årige niece, så jeg krydser fingre for at den også passer til en lidt større pige. Amulet er mentalt noteret ned til når min 9 årige er færdig med Harry Potter.
Tak for tips og glædelig jul